O wirusie HPV
HPV to wirus brodawczaka ludzkiego, czyli stan przed nowotworowy lub nowotwór szyjki macicy.
Rak szyjki macicy jest drugim najczęściej występującym nowotworem wśród kobiet na świecie i trzecią co do częstości przyczyną zgonów z powodu nowotworów wśród kobiet. Wirusowi HPV można zapobiec poprzez edukację na temat przyczyn zakażenia, profilaktyki (w tym badania) oraz dzięki szczepieniom dziewcząt.
Czynniki zakażenia wirusem HPV
Przyczyn pojawienia się zmian przednowotworowych i raka szyjki macicy może być wiele, należą do nich:
- bardzo wczesne rozpoczęcie inicjacji seksualnej,
duża ilość partnerów seksualnych w krótkim czasie, - współżycie z partnerami mającymi wiele partnerek,
brak odpowiedniej higieny osobistej, - nieprzywiązywanie wagi do dbania o własne zdrowie,
uzależnienie od papierosów, - stosowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej,
- brak w organizmie dostatecznej ilości witaminy A, C,
- osłabienie układu odpornościowego.
Zakażenie przenoszone jest głównie poprzez kontakty seksualne. Przeniesienie wirusa możliwe jest również na skutek korzystania z tego samego ręcznika lub noszenia bielizny osoby zakażonej.
Rak szyjki macicy jest 6-tym co do częstości występowania nowotworem u kobiet w Polsce – stanowi ponad 10% nowotworów. Rocznie jest wykrywany u ok. 3000 kobiet, a 1700 z nich umiera z jego powodu. Szczepienia dziewczynek przynoszą bezpośrednią korzyść, chroniąc przed rozwojem nowotworów będących konsekwencją zakażenia HPV. Korzyści wynikające ze szczepień przeciwko HPV wydają się największe w zalecanym dla wykonywania szczepień przedziale wiekowym 9–14 lat.
Raport Ministerstwa Zdrowia wskazuje, iż województwo zachodniopomorskie znajduje się na 5 miejscu wśród 16 województw z najwyższą zachorowalnością na nowotwory złośliwe piersi i szyjki macicy i na 2-gim miejscu pod względem najwyższej umieralności z powodu tego typu nowotworu.